BARBÓRKA W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 27

Krasnale i Stokrotki 

Z okazji górniczego święta – Barbórki gościliśmy w naszym przedszkolu bardzo sympatycznego pana górnika. Podczas spotkania dzieci miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel oraz jak bardzo jest nam potrzebny w codziennym życiu. Górnik przybył do nas w stroju galowym, dzięki temu dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska mundurowi, czapce górniczej oraz odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią i ciężką pracę w kopalni. Pan górnik wyjaśnił dzieciom, jakie znaczenie mają kolory pióropuszy na czako i kto je nosi. Przedszkolaki poznały także strój roboczy górnika oraz wyposażenie górnika to obecne i to, które było stosowane dawniej oraz poznały legendę o duchu kopalni, czyli Skarbniku. W trakcie wizyty dzieci zadawały wiele pytań, na które gość chętnie odpowiadał. Przedszkolaki miały możliwość założenia czapki górniczej – czako oraz przy użyciu górniczej szpady zostały mianowane na małych górników i górniczki. Dzieci w pięknych strojach: chłopcy – górnicy, dziewczynki – Karolinki przedstawiły dla naszego gościa krótki występ artystyczny. Na zakończenie dzieci i panie serdecznie podziękowały panu górnikowi za miłe spotkanie i życzyły tylu szczęśliwych wyjazdów co zjazdów. 

Pszczółki 

5 grudnia dzieci z grupy Pszczółki zapoznały się z ciężkim, ale ważnym zawodem górnika. Zobaczyliśmy prawdziwy strój galowy, poznaliśmy różne etapy powstawania węgla oraz obejrzeliśmy krótki film edukacyjny o św. Barbarze. Najwięcej radości sprawiło dzieciom oglądanie i dotykanie różnych rodzajów węgla.

Biedronki

5 grudnia przedszkolaki z grupy Biedronek obchodziły bardzo ważne i wyjątkowe święto – Barbórkę. Dzieci obejrzały film edukacyjny dotyczący pracy górników oraz tradycyjnych obchodów tego święta. Podczas zajęć Biedronki z bliska mogły podziwiać strój galowy oraz czako. Tego dnia nie zabrakło również ważnego elementu, czyli węgla, na widok którego dzieci zareagowały bardzo entuzjastycznie.