KU UCZCZENIU OFIAR TRAGEDII GÓRNOŚLĄSKIEJ 1945 ZIEMI GLIWICKIEJ

W niedzielny wieczór 23 stycznia w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 13 – szkoły mieszczącej się w dzielnicy Stare Gliwice – zaprezentowali autentyczne sceny, które rozgrywały się w domach na terenie ziemi gliwickiej w styczniu 1945 roku w związku z wkroczeniem wojsk radzieckich. Nasz występ był częścią obchodów Tragedii Górnośląskiej 1945 na terenie Gliwic.

Scenariusz przedstawienia opracowała na podstawie wspomnień świadków tych wydarzeń nauczycielka historii naszej szkoły – dr Elżbieta Borkowska. Zachęciła duże grono uczniów oraz 16 nauczycieli ZSP 13 w Gliwicach do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. Była to nie tylko piękna, wzruszająca lekcja historii, ale także przykład integracji społeczności szkolnej, bowiem w jednym przedstawieniu zagrała młodzież wraz ze swoimi pedagogami. Największe poruszenie wywołała finałowa scena, podczas której poszczególni uczniowie i nauczyciele, wychodząc na środek sceny, mieli odwagę wspomnieć swoich pradziadków, dziadków i innych bliskich, którzy stali się ofiarami tamtych okrutnych czasów.