SZLAKIEM ARCHITEKTURY SAKRALNEJ ZIEMI GLIWICKIEJ

W pogodny czwartek, 28 października, na wycieczkę „Szlakiem architektury sakralnej ziemi gliwickiej” wybrały się klasy 7a, 7c, 7d.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od położonego na wzgórzu kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła w pobliskiej Żernicy. W świątyni klasy „0” z jodłowego drewna oglądaliśmy wspaniałe, siedemnastowieczne polichromie, które zostały odrestaurowane w latach 1998-2008.

Następnie dotarliśmy do Smolnicy, gdzie na cmentarzu wznosi się kościół św. Bartłomieja pochodzący z 1600 r. Jest on nieco pochylony, ale nie grozi mu nawet trzęsienie ziemi, gdyż wszystkie elementy, wykonane z sosnowego drewna, zostały połączone na „rybi ogon” i bez użycia gwoździ. Ks. proboszcz, który przybliżał nam historię parafii, był szczególnie dumny z pięciogłosowych organów o oryginalnym barokowym brzmieniu.

W Rudzińcu mogliśmy zwiedzić najciekawszy zabytek sakralnej, barokowej architektury drewnianej na całym Śląsku. Ze względu na przepiękną polichromię uznawany za wyjątkowy w skali ogólnopolskiej. Na wieży o konstrukcji słupowej zawieszony jest, najstarszy na ziemi gliwickiej, dzwon z 1481 r. Dokładnie i co do sekundy sygnalizuje czas, gdyż podłączony jest do obserwatorium we Frankfurcie nad Menem.

Na szlaku naszej wyprawy znalazł się również zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach. Podziwialiśmy tam dziewiętnastowieczny pałac, pochodzącego z Włoch rodu Ballestremów. Witała nas słynna maksyma założyciela – „Nulla me terrent” (Niczego się nie boję). Wspaniały park o powierzchni ponad dwóch hektarów, w okresie od wiosny do jesieni, zaprasza na koncerty różnych gatunków muzyki.

Ostatnim przystankiem naszej wycieczki były Sierakowice. W kolejnej drewnianej świątyni św. Katarzyny Aleksandryjskiej z XVII wieku, otoczonej sobotami, zobaczyliśmy polichromie odkryte w latach 2003-2010, które wcześniej pokrywała gruba warstwa szarej farby.

Kierownik wycieczki, ks. Dominik Swoboda, spowodował, że we wszystkich obiektach witali nas miejscowi proboszczowie, a w Sierakowicach ks. wikary wraz z uczniami klasy siódmej miejscowej szkoły. Dzięki temu mogliśmy poznać perły architektury ziemi gliwickiej, położone w pobliżu naszego miasta, do których warto wybrać się w weekend wraz z całą rodzinką.

Uczniami opiekowały się panie: Anna Urbańska, Anna Kowalik, Marta Lewandowska i Elżbieta Borkowska.