WARSZTATY PSZCZELARSKIE DLA DZIECI Z NASZEGO PRZEDSZKOLA

Krasnale, Stokrotki, Pszczółki i Biedronki

6 i 7 marca Krasnale, Stokrotki, Pszczółki i Biedronki uczestniczyły w warsztatach pszczelarskich prowadzonych przez pszczelarza pana Macieja Sołtykę, którego zaprosiła do naszej placówki Rada Rodziców. Zajęcia te miały na celu zapoznanie dzieci z życiem pszczół i ich ogromną rolą, jaką pełnią w środowisku naturalnym. Podczas warsztatów przedszkolaki poznały pracę pszczelarza, budowę ula, etapy powstawania miodu. Dowiedziały się, jak wybiera się miód z ula i do czego służą takie tajemnicze sprzęty jak podkurzacz, dymka i ramka. Dzieci zapoznały się z tym, jak wygląda pszczoła oraz jaki jest podział ról i organizacja życia w pszczelej rodzinie. Poznały zasady bezpiecznego kontaktu z tymi owadami oraz miały możliwość zobaczyć stroje pszczelarskie i dowiedzieć się o znaczeniu ich kolorów, a także przymierzyć dziecięcy strój pszczelarski. Wszystkie dzieci degustowały także różnego gatunku miody: rzepakowy, wrzosowy, akacjowy i leśny oraz pyłek pszczeli. Przedszkolaki dowiedziały się, że w zawodzie pszczelarza głównym zadaniem jest ochrona i dbanie o pszczoły, a nie zdobycie miodu. Warsztaty prowadzone przez pana Macieja były bardzo ciekawe i pouczające, uzmysłowiły naszym podopiecznym, jak bardzo nasze życie związane jest z pszczołami i dlaczego należy je chronić.