WYCIECZKA UCZNIÓW Z KLAS ÓSMYCH DO ZAKOPANEGO

45 uczniów z klas ósmych uczestniczyło w dniach 31 maja – 2 czerwca 2023 r. w wycieczce na Podhale, do stolicy polskich Tatr – Zakopanego.

 

Pierwszego dnia uczniowie wjechali koleją linowo-terenową na Gubałówkę, skąd rozpościerał się przepiękny widok na Tatry, miejscami jeszcze ośnieżone. Spacerem przeszli fragmentem pasma Gubałówki, by zejść do centrum miasta przez Polanę Szymoszkową. Obserwowali nie tylko fascynujący górski krajobraz, który przy słonecznej pogodzie i dobrej widoczności prezentował się wyjątkowo, ale także podziwiali lokalną architekturę. Podsumowaniem tej tematyki była wizyta w Willi Kolibie, czyli siedzibie Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Następnie udali się na zabytkowy Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie spoczywa wielu zasłużonych ludzi związanych z Zakopanem. Nie mogło zabraknąć również odwiedzin na Krupówkach – słynnym handlowym deptaku miasta.

Drugiego dnia wycieczki uczniowie mieli okazję zajrzeć do zabytkowej kaplicy na Jaszczurówce, a głównym punktem tego dnia była wyprawa do Tatrzańskiego Parku Narodowego, a konkretnie do Doliny Kościeliskiej. Tu młodzież mogła na własne oczy zobaczyć, czym jest wywierzysko, gdzie znajduje się słynna z legendy Pisana Skała. Dłuższy odpoczynek odbył się przy schronisku na Hali Ornak, gdzie z okazji Dnia Dziecka uczestnicy wycieczki zostali poczęstowani smaczną lemoniadą. Docelowym miejscem wypadu było zobaczenie Stawu Smreczyńskiego z piękną panoramą na Tatry Zachodnie.

W ostatnim, trzecim dniu wycieczki, raz jeszcze uczniowie przekroczyli bramę TPN, by podziwiać uroki Doliny Strążyskiej, na końcu której znajdował się ładny wodospad – Siklawica. Potem Ścieżką pod Reglami przeszli pod kompleks skoczni narciarskich z Wielką Krokwią na czele, by zobaczyć, gdzie odbywają się co roku zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Uczestnikom wycieczki przez trzy dni dopisywała piękna, słoneczna pogoda, zatem można zaliczyć wyjazd do bardzo udanych.