ZGROMADZILIŚMY SIĘ WOKÓŁ KAMIENIA PAMIĄTKOWEGO, ŻEBY PAMIĘTAĆ …

W piątek 23 września 2022 r. zgromadziliśmy się wokół kamienia pamiątkowego poświęconego Jadwidze Markowej oraz powstańcom śląskim ze Starych Gliwic, aby przypomnieć wydarzenia z września 1939 r. Młodzież z klasy 8a odtworzyła w telegraficznym skrócie przebieg kampanii wrześniowej – poczynając od prowokacji gliwickiej, kończąc na kapitulacji Warszawy. Natomiast uczniowie z klasy 8d w pomysłowej inscenizacji przypomnieli postać lokalnej patriotki, działaczki społecznej pochodzącej ze Starych Gliwic – Jadwigi Markowej, która w pierwszych dniach września 1939 r. została aresztowana przez Niemców, była przez nich torturowana, w wyniku okrutnych obrażeń zmarła. Mimo że minęła kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej, my – starsi i młodsi – musimy nadal pamiętać, jakimi cennymi wartościami są wolność i pokój.