NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W piątkowe, słoneczne południe, 1 marca, obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przy pamiątkowym głazie społeczność szkoły podziękowała bohaterom niezłomnym za świadectwo męstwa i przywiązanie do tradycji niepodległościowych.

Data 1 marca nie jest przypadkowa, gdyż tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki.

Uczniowie klasy 5c, 7a i 7c przedstawili niektóre sylwetki partyzantów, m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego, sanitariuszki Danuty Siedzikówny i ppułk. Ł. Cieplińskiego.

Wagę spotkania na szkolnym skwerze podkreślił poczet flagowy (przedstawiciele kl. 6a i 7a), złożenie wiązanki kwiatów, zapalenie zniczy oraz piękne śpiewy patriotyczne wykonane przez zespół muzyczny pani Małgorzaty Kopeć oraz kl. 4d pod kierunkiem pani Marty Lewandowskiej i Anny Garbali. Wzruszającą „Balladę o rotmistrzu Pileckim” przygotowała z uczniami pani Krystyna Kałuża.

Pani dyr. Anna Urbańska podziękowała wszystkim uczestnikom wydarzenia, podkreślając, że kultywowanie pamięci o naszych bohaterach, to patriotyczny obowiązek.

Uroczystość odbyła się dzięki zaangażowaniu uczniów oraz nauczycieli (oprócz wymienionych również: dyr. Joanny Cichockiej, Artura Florczyka, Anetty Hadryś-Konopki, Agnieszki Kasprzyk, Aleksandry Koźlickiej, Anny Musiał, Sławomira Rzepy, Joanny Szulcek-Zygmunt i Elżbiety Borkowskiej).