DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI, CZYLI ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

Kolorowym symbolem tego dnia jest założenie skarpetek „nie do pary” (kolorowe skarpety, koniecznie nie do pary to symbol zespołu Downa – symbol niedopasowanych chromosomów; symbol niedopasowania społecznego).

21 marca świętujemy Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Data 21.03. jest symboliczna i nie jest przypadkowa. Osoby z Zespołem Downa charakteryzuje bowiem istnienie dodatkowego – 3 chromosomu bądź jego fragmentu w 21 parze chromosomów.

Do obchodów ogólnoświatowej akcji, włączyła się nie tylko społeczność klasy 1a i 1b, ale także ich rodzice i rodzeństwo, za co bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY! Dzieci miały w tym dniu ubrane kolorowe skarpetki „nie od pary”. Kolorowe skarpetki były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.