KLASY 8A I 8B ZWIEDZIŁY ŚLĄSKIE CENTRUM WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI PRZY KWK „WUJEK” W KATOWICACH

14 grudnia 2022 r. uczniowie z klas 8a oraz 8b mieli okazję zwiedzić nową siedzibę dawnej Izby Pamięci Kopalni „Wujek”, która została udostępniona zwiedzającym w grudniu ubiegłego roku, w 40. rocznicę tragicznej pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”,

Młodzież zwiedziła wraz z przewodnikiem wystawę stałą Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Na początku w sali kinowej mogliśmy obejrzeć film, w którym wypowiadali się świadkowie wydarzeń, w tym uczestnicy strajku – ranni i pobici w wyniku działań Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Uczniowie wysłuchali również relacji członków rodzin zabitych i rannych górników. Wnętrza samego muzeum są urządzone bardzo nowocześnie, wystawa jest oparta na przekazie multimedialnym. Całość pozwala bliżej wyobrazić sobie wydarzenia z grudnia 1981 r. Wycieczka była bardzo ciekawą lekcją historii dotyczącej wydarzeń z lat 80. XX wieku.