NASZA MŁODZIEŻ WZIĘŁA UDZIAŁ W BIEGU

Nasza szkoła, dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Pamięci Tragedii Śląskiej 1945, bierze udział w projekcie: „Pamięć łączy pokolenia”. Jedną z trzech inicjatorów projektu jest pani Anetta Hadryś-Konopka. W jego ramach udało się przeprowadzić Bieg Pamięci Tragedii Śląskiej 1945 pod honorowym patronatem prezydenta Knurowa. Przedsięwzięcie miało na celu upamiętnienie tragicznych losów Ślązaków tuż po II wojnie światowej oraz integrację społeczności lokalnej.

 

W niedzielne przedpołudnie, 24 października, wystartowało 150 amatorów biegania z różnych stron Górnego Śląska, w tym spora grupa młodzieży ZSP nr 13 w Gliwicach. Start poprzedziło złożenie wiązanek kwiatów na mogile poświęconej pamięci pomordowanych przez hitlerowców w obozie przejściowym w Nieborowicach oraz pod pomnikiem deportowanych mieszkańców Żernicy.

Trasa liczyła około 6 km. O jej zabezpieczenie zadbali policjanci KMP Gliwice oraz uczniowie knurowskiej klasy mundurowej ZSZ nr 2. Meta została ustanowiona przy Miejskiej Szkole Podstawowej nr 2 w Knurowie, gdzie pod pamiątkową tablicą również złożono kwiaty. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.

Oprócz pani Anetty Hadryś-Konopki, grupa nauczycieli (Sławomir Rzepa, Elżbieta Brefka, Elżbieta Borkowska) opiekowała się uczestnikami biegu, przygotowując gorące napoje i słodycze.

Młodzież naszej szkoły na miejsce startu dowieźli rodzice, którym składamy za to serdeczne podziękowanie.

 

Przedsięwzięcie, w którym wzięliśmy udział, wpisuje się również w realizację akcji „Szkoła pamięta”.