SPOTKANIE ZE ŚWIADKAMI HISTORII

W sobotę, 22 października,  w pięknej leśnej scenerii odbyło się Spotkanie ze świadkami historii, zorganizowane przez ZSP nr 13 oraz Stowarzyszenie Pamięci Tragedii Śląskiej 1945.

Miało ono na celu:

– upamiętnienie tragicznych losów Ślązaków związanych z wkroczeniem Armii Czerwonej na Górny Śląsk w 1945 r.,

– poznanie przyrodniczych walorów rezerwatu „Las Dąbrowa”,

– promocję aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia,

– integrację społeczności lokalnej.

 

 

Spotkanie, poza walorami edukacyjnymi i ekologicznymi, miało również charakter rodzinny, gdyż brali w nim udział uczniowie klas ósmych wraz z rodzicami, dziadkami i starszym rodzeństwem.

 

Przed godziną 9 uczestnicy wydarzenia spotkali się na szkolnym skwerze, by złożyć kwiaty i zapalić znicz przed pamiątkową tablicą ku czci deportowanych mieszkańców Starych Gliwic. Powitał ich pan Piotr Koj, wiceprezes Stowarzyszenia Pamięci Tragedii Śląskiej 1945. Następnie wszyscy wyruszyli w stronę  Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD) Gwardii Ludowej.

Spotkanie na terenie lasu Dąbrowa polegało na przejściu ścieżki edukacyjnej pomiędzy głazami pamiątkowymi i tablicami informacyjnymi. Trasę zabezpieczali i wskazywali wolontariusze w kamizelkach odblaskowych.

 

Pogoda dopisała i uczestnicy wraz z wolontariuszami zameldowali się ponownie na parkingu ROD Gwardii Ludowej, by otrzymać pamiątkowe medale. Odpoczywano przy gorącej herbacie i słodyczach. Na zakończenie odbył się występ zespołu wokalnego pod kierunkiem pani Krystyny Kałuży, który przerodził się we wspólne śpiewanie wszystkich zgromadzonych osób.

W Spotkaniu brało udział blisko stu uczestników. Z ramienia ZSP nr 13 wydarzenie przygotowały panie: Anetta Hadryś-Konpka, Joanna Szulcek-Zygmunt, Elżbieta Brefka, Krystyna Kałuża, Marta Lewandowska i Elżbieta Borkowska.

 

Składamy serdeczne podziękowanie Zarządowi Stowarzyszenia Pamięci Tragedii Śląskiej, Nadleśnictwu Rudziniec oraz prezesowi ROD Gwardii Ludowej za pomoc w przygotowaniu imprezy.