WIZYTA GÓRNIKA W PRZEDSZKOLU Z OKAZJI BARBÓRKI

Z okazji górniczego święta Barbórki gościliśmy w naszym przedszkolu bardzo sympatycznego pana górnika. Podczas spotkania dzieci miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel oraz jak bardzo jest nam potrzebny w codziennym życiu. Górnik przybył do nas w stroju galowym, dzięki temu dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska mundurowi, czapce górniczej oraz odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią i ciężką pracę w kopalni. Pan górnik wyjaśnił dzieciom, jakie znaczenie mają kolory pióropuszy na czako i kto je nosi. Przedszkolaki poznały także strój roboczy górnika oraz wyposażenie górnika – to obecne i to, które było stosowane dawniej – oraz poznały legendę o duchu kopalni, czyli Skarbniku. W trakcie wizyty dzieci zadawały wiele pytań, na które gość chętnie odpowiadał. Dzieci miały możliwość założenia czapki górniczej – czako oraz przy użyciu górniczej szpady zostały mianowane na małych górników i górniczki. Dzieci w pięknych strojach: chłopcy – górnicy, dziewczynki – Karolinki przedstawiły dla naszego gościa krótki występ artystyczny. Na zakończenie dzieci i panie serdecznie podziękowały panu górnikowi za miłe spotkanie i życzyły tyle szczęśliwych wyjazdów co zjazdów.