NASZA MŁODZIEŻ WZIĘŁA UDZIAŁ W BIEGU

Grupa uczniów z klas 7a oraz 8a z inicjatywy naszych nauczycieli – pań E. Borkowskiej, E. Brefki, A. Hadryś – Konopki oraz pana S. Rzepy w niedzielę 24 października 2021 r. wzięła udział w I Biegu Pamięci Tragedii Górnośląskiej 1945 na trasie Nieborowice – Knurów. Wydarzenie miało na celu uczcić pamięć o ofiarach mordów na miejscowej ludności dokonanych przez wkraczających na te tereny żołnierzy Armii Czerwonej, a także licznych deportacji mieszkańców Górnego Śląska do Związku Radzieckiego.

Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Pamięci Tragedii Śląskiej. Bieg rozpoczął się symbolicznym złożeniem kwiatów pod obeliskiem z napisem „1939 PAMIĘCI POMORDOWANYCH PRZEZ HITLEROWCÓW W OBOZIE PRZEJŚCIOWYM W NIEBOROWICACH”, zaraz po tym uczestnicy ruszyli do wspólnego biegu. Meta znajdowała się w Knurowie przy Miejskiej Szkole Podstawowej nr 2 im. Karola Miarki, gdzie wszyscy otrzymali pamiątkowe medale za ukończenie biegu. Następnie przy wejściu do szkoły, gdzie znajduje się tablica ,,W HOŁDZIE ŚLĄZAKOM – OFIAROM TERRORU STALINOWSKIEGO PRZEŚLADOWANYM W OBOZACH PRACY W KRAJU W ZSRR W 1945 ROKU”, złożono symboliczne bukiety kwiatów.

Przedsięwzięcie, w którym wzięliśmy udział, wpisuje się również w realizację akcji “Szkoła pamięta”.