INSCENIZACJA POŚWIĘCONA BŁOGOSŁAWIONYM MĘCZENNIKOM – RODZINIE ULMÓW Z MARKOWEJ

10 października 2023 r. uczniowie z klas 4-8 mieli okazję obejrzeć przygotowaną przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli inscenizację poświęconą pięknej humanitarnej postawie, jaką prezentowała rodzina Ulmów, pochodząca z Markowej, niedaleko Łańcuta. W czasie II wojny światowej ukrywali oni od połowy 1942 r. w swym gospodarstwie dwie żydowskie rodziny. Kiedy w marcu 1944 r. niemiecki okupant się o tym dowiedział, cała rodzina Ulmów (rodzice z sześciorgiem dzieci) oraz ukrywane rodziny żydowskie zostali rozstrzelani. Miesiąc temu cała rodzina została ogłoszona przez Kościół katolicki błogosławionymi.

W inscenizację zaangażowała się spora część klasy 8a, a także część uczniów kl. 5b oraz młodsi uczniowie odgrywający dzieci państwa Ulmów.