MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego na lekcjach języka polskiego świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest on obchodzony na świecie od 25 lat na pamiątkę dramatycznych wydarzeń, jakie rozegrały się w 1952 roku podczas protestu studentów w Dhace – stolicy Bangladeszu. Pięciu młodych ludzi oddało wtedy swe życie w walce o status swego języka ojczystego (bengalskiego). Pragnęli, by ów język mógł być uznany za język urzędowy. To smutne doświadczenie uczy nas, jak ważna jest możliwość swobodnego porozumiewania się w języku rodzimym. Święto podkreśla również, że świat jest językowo zróżnicowany i w tym fakcie tkwi wielka wartość.

Na lekcjach języka polskiego wykonywaliśmy różne ćwiczenia utrwalające naszą dobrą znajomość polszczyzny. Wiele z aktywności, jakie podejmowaliśmy, miało charakter gier i zabaw. Na korytarzach szkolnych zawisły plakaty poświęcone poprawności językowej, ciekawostkom o naszym języku, a także prace literacko-plastyczne uczniów klas czwartych – piękne baśnie.