PO RAZ ÓSMY MŁODZIEŻ NASZEJ SZKOŁY WZIĘŁA UDZIAŁ W OBOZIE EUROWEEK

W dniach 12 – 16 grudnia 2023 r. grupa 34 uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 13 w Gliwicach uczestniczyła w obozie Euroweek, czyli programie edukacyjnym dla dzieci i młodzieży, który ma na celu doskonalenie umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego oraz kształtowanie zdolności przywódczych uczestników. Ponadto program rozwija inteligencję, tak potrzebną uczniom w szybko zmieniającym się świecie, uczy wielokulturowości, komunikacji społecznej oraz rozwija kreatywność.

W pierwszym dniu zwiedziliśmy po drodze do Międzygórza, gdzie odbywał się obóz, zabytkowa kopalnię złota w Złotym Stoku. Przeszliśmy podziemnymi korytarzami, odbyliśmy krótką przejażdżkę kopalnianą kolejką, poznaliśmy różne ciekawostki na temat cennego metalu, jakim jest złoto. Było nawet spotkanie ze świętym Mikołajem. Na zakończenie wizyty w kopalni czekała na nas ciepła herbata i pączki.

W trakcie obozu nasi uczniowie z klas 6-8 brali udział w różnych zajęciach prowadzonych w języku angielskim przez wolontariuszy z różnych zakątków świata, m.in. z Indonezji, Indii, Gruzji, Kolumbii, Jemenu. Były prezentacje o krajach, z których pochodzili wolontariusze, zabawy ruchowe i integracyjne, nauka nowych tańców, zadania kreatywne i aktorskie. Cenne są również nowe znajomości zawarte z uczestnikami obozu z innych szkół. Wiele zadań, przed którymi byli stawiani uczestnicy obozu, wymagało umiejętności współpracy i kreatywności.

Podczas pobytu w Międzygórzu zwiedziliśmy rezerwat przyrody Wodospad Wilczki oraz zabytkową, 115-letnią zaporę na potoku Wilczki, która odegrała ważną rolę podczas powodzi tysiąclecia z 1997 r.